tracerouteUtiliit, mis jälgib paketi teekonda teie arvutist kuni Internetis paikneva hostini ja näitab ära, kui mitu hüpet (hop) pakett peab tegema enne hostini jõudmist ja kui kaua aega iga hüpe võtab. Kui te külastate mingit veebisaiti ja teile tundub, et veebilehed jõuavad kohale liiga aeglaselt, siis see utiliit võimaldab teil kindlaks teha, kus nimelt viivitused tekivad.

Esialgu oli traceroute UNIX’i utiliit, kuid nüüd on peaaegu kõigi platvormide jaoks olemas midagi analoogilist. Windows sisaldab sarnast utiliiti, mille nimi on tracert. Windows 95 all saab seda kasutada, kui valida Start->Run ja sisestada "tracert" , millele järgneb hosti domeeninimi.

Näiteks:

tracert www.neti.ee

Traceroute-utiliidid töötavad nii, et saadavad välja pakette lühikeste TTL (Time-To-Live) väljadega. TTL väärtus määrab ära, kui mitu hüpet paketil on lubatud teha, enne kui see tagasi saadetakse. Kui pakett ei jõua sihtkohani sellepärast, et TTL väärtus on liiga väike, siis viimane host saadab paketi tagasi ja teatab oma nime. Kui saata välja seeria pakette ja iga kord suurendada TTL väärtust, siis teeb traceroute kindlaks kõik vahepealsed hostid