integraalskeem, integraallülitus Integraalskeemid, mida kutsutakse ka mikrokiipideks või lihtsalt kiipideks,kujutavad endast pooljuhtkristalli, millele on valmistatud tuhandeid või miljoneid tillukesi takisteid, kondensaatoreid ja transistore. Integraalskeeme kasutatakse võimenditena, ostsillaatoritena, taimeritena, loenduritena, arvutimäludena ja mikroprotsessoritena. Integraalskeeme liigitatakse lineaarseteks (analoogskeemideks) ja digitaalseteks sõltuvalt nende kasutusalast.
Lineaarsetel integraalskeemidel muutub väljundsignaal sujuvalt vastavalt sisendsignaali muutustele ja neid kasutatakse näiteks helisageduslikes ja raadiosageduslikes võimendites. Enamasti kasutatakse neis rakendustes nn. operatsioonvõimendeid, mis on lineaarsete integraalskeemide eriliik.
Erinevalt analoogskeemist võib digitaalse integraalskeemi väljundsignaal omandada ainult teatud kindlaid diskreetseid väärtusi. Digitaalseid integraalskeeme kasutatakse arvutites, arvutivõrkudes, modemites ja sagedusloendurites. Digitaalse integraalskeemi põhielemendid on binaarandmeid töötlevad ventiilid (loogikalülitused), s.t. signaalidel võib olla ainult kaks erinevat olekut, mida nimetatakse loogiline 0 (madal nivoo) ja loogiline 1 (kõrge nivoo)
|