luminestentskuvar, väljaemissioonkuvar Lamekuvar, mis annab sama hea või isegi parema pildi kui kineskoopkuvar. Luminestentskuvaritel on lai vaatenurk ja nad on väga vastupidavad ümbritsevale temperatuurile. Oma suure kommutatsioonikiiruse tõttu sobivad nad hästi täisvideo vaatamiseks.
Luminestsentskuvar sarnaneb kineskoopkuvarile selles mõttes, et selle sees on vaakum ja klaasekraanile on kantud luminofoor. Põhimõtteline erinevus on aga selles, et kui kineskoopkuvaris pannakse luminofoor helendama elektronkahuri abil ja elektronkiir jookseb ridahaaval läbi kogu ekraani, siis luminestsentskuvaris kasutatakse miljoneid kohtkindlaid koonusekujulisi emittereid (ca 1600 tk piksli kohta). Mõnedes luminestsentskuvarites kasutatakse madalat pinget ja suuri voole, teistes kõrget pinget ja väikseid voole (viimased sarnanevad selles mõttes kineskoopkuvaritele).
Kuigi luminestsentskuvarid leiutati juba 1970-ndatel aastatel, kulus üle 20 aaaste enne kui need praktikasse jõudsid. Selle ala pioneer on firma PixTech, mis tõi 1998.a. välja 5-tollise ühevärvilise kuvari ja 1999.a nii ühevärvilise kui värvikuvari diagonaaliga 8 tolli.
2002.a. läks PixTech pankrotti, sest ühevärviliste kuvarite turg on piiratud ja värvilised FED-kuvarid on praegu veel liiga lühikese elueaga. NEC, Noritake ja Samsung jätkavad FED-kuvarite alast uurimistööd.
|