Whirlwind



Maailma esimene digitaalne reaalaja-elektronarvuti, milles võeti esmakordselt kasutusele ferriitrõngastega mäluseade. Whirlwind&#!¤&;i hakati välja töötama 1947.a. Massachusettsi Tehnoloogiainstituudis USA mereväe tellimusel ja see oli algselt mõeldud lennukijuhtimise simulaatoriks, kuid kujunes hiljem üldotstarbeliseks arvutiks ning sellest sai USA õhukaitsesüsteemi SAGE prototüüp. Whirlwind saadi käima 1950-ndate algul.

Whirlwind’i juures kasutati alguses elektrostaatilist mäluseadet elektronlampidel, kuid kuna sellise mälu töökindlus osutus madalaks, võeti 1953.a. kasutusele ferriitrõngastega magnetmälu, mille suurus oli 2 tuhat sõna (tänapäevases mõistes 2 kilobaiti). Lisaks kasutati trummel- ja lintmälusid. Arvutit täiustamine toimus pidevalt ning lõpuks oli selles 12 tuhat elektronlampi ja 20 tuhat pooljuhtdioodi ning see haaras enda alla kaks korrust.

Whirlwind andis suure panuse arvutite edasisse arengusse. Hiljem töötasid selles projektis osalenud inimesed IBM 700 seeria projekteerimisel ning üks neist, Kenneth Olsen, asutas firma DEC (Digital Equipment Corporation)