digitaalandmesalvestus DDS on DAT-tehnikast välja kasvanud vorming andmete salvestamiseks ja varundamiseks magnetlindile.
DAT oli loodud CD-kvaliteediga helisalvestuse tarvis. 1989.a. defineerisid Sony ja Hewlett-Packard DDS vormingu DAT-kassettidele. DDS-vormingule vastavaid magnetlinte saab maha mängida nii DAT- kui DDS-lindiseadmetega, kuid DAT-salvestisi DDS-ajamitega maha mängida ei saa.
DDS kasutab 4 mm laiust magnetlinti. DDS-lindiseadmetes kasutatakse salvestamisel helikoidset skaneerimist nagu videomagnetofonideski (VCR). On olemas kaks lugemispead ja kaks salvestuspead. Lugemispead verifitseerivad salvestatud andmete õigsust. Kui esineb vigu, siis salvestuspead kirjutavad andmed uuesti üle. Varundatud faili taastamiseks loeb taastustarkvara lindi alguses paiknevat failikataloogi, kerib lindi õigesse kohta, verifitseerib faili ja seejärel kopeerib selle arvuti kõvakettale.
On olemas 4 tüüpi DDS-ajameid:
- DDS-1 Salvestab kuni 2 gigabaiti tihendamata andmeid 120-minutisele kassetile
- DDS-2 Salvestab kuni 8 gigabaiti tihendatud andmeid 120-minutisele kassetile
- DDS-3 Salvestab kuni 24 gigabaiti andmeid 125-minutisele kassetile. DDS-2 ajam sobib ideaalselt keskmise suurusega serveritele. Elektroonilise müra kõrvaldamiseks kasutatakse PRML-tehnikat (Partial Response Maximum Likelihood)
- DDS-4 Uusim DDS-ajam DDS-4 salvestab kuni 40 gigabaiti andmeid 125-minutisele kassetile. Sobib hästi väikestele ja keskmistele ettevõtetele.
Pärast 2000-kordset läbijooksu või 100-kordset täielikku salvestamist tuleb DDS-kassett ära visata. DDS-ajamit peab iga 24 tunni järel puhastama, kasutades selleks puhastuskassetti. Üht puhastuskassetti saab kasutada kuni 30 korda. DDS-kassettide eluiga on kuni 10 aastat
|