bipolar transistorbipolaarne transistor Pooljuhttehnoloogia, mida kasutatakse nii tavaliste transistoride kui ka integraalskeemide valmistamisel.

Bipolaarsete kiipide levinuim variant on TTL (transistor-transistorloogika). ECL (emittersidestusloogika) ja I2L (integreeritud injektsioonloogika) kuuluvad samuti bipolaarsete skeemide hulka.

Bipolaarne tehnoloogia ja CMOS-tehnoloogia on tänapäeval kaks peamist pooljuhttehnoloogiat. Peaaegu kõigis personaalarvutites on kasutusel CMOS-kiibid ja isegi traditsiooniliselt bipolaartehnoloogiat kasutanud suurarvutites on üle mindud CMOS-tehnoloogiale, sest CMOS-skeemide energiatarve on palju väiksem kui bipolaarskeemidel. Bipolaartehnoloogia on aga ikka veel laialt kasutusel sellistes raadiosagedusrakendustes, kus sagedus ulatub gigahertsidesse ja CMOS-skeemid enam ei tööta.

npn ja pnp tüüpi bipolaarsed transistorid

Bipolaarsel transistoril on kolm väljaviiku - emitter, baas ja kollektor. Baasile pinge- või vooluimpulsside andmisega saab ära määrata, kas transistor on avatud või suletud (st kas emitteri ja kollektori vahel on voolu või pole).