RTOS (Real-Time Operating System)reaalaja-opsüsteem Opsüsteem, mis on projekteeritud kasutamiseks reaalaja-arvutisüsteemis (manussüsteemis).

Näit. montaažikonveieri juhtimise opsüsteem peab tagama, et iga robot saaks õigel ajal õige detaili. Kui mõnel robotil jääb detail vajalikul hetkel saamata, siis nn. "jäik" reaalaja-opsüsteem peatab kogu konveieri, "pehme" opsüsteem aga laseb konveieril edasi töötada väiksema tootlikkusega (üks robot on ajutiselt "tööta"). Reaalaja-opsüsteemid võivad olla loodud nii üldotstarbelistena kui ka spetsiaalselt mõne rakenduse jaoks. Teatud mõttes võib iga üldotstarbelist opsüsteemi, näit. Microsofti Windows 2000 või IBM’i OS/390 lpidada reaalaja-opsüsteemiks. See tähendab, et isegi kui opsüsteem ei anna täielikult välja reaalaja-opsüsteemi mõõtu, võib see teatud reaalaja-ülesannete puhul osutuda sobilikuks.

Üldjuhul on reaalaja-opsüsteemide puhul vajalik:

Sageli kujutavad reaalaja-opsüsteemid endast mikroseadmetesse manustatud väikesi opsüsteeme. Mõned kernelid võivad vastata reaalaja-opsüsteemile esitatavatele nõuetele, kuid harilikult on konkreetse lahenduse jaoks vaja ka muid komponente nagu seadmedraivereid jms, nii et reaalaja-opsüsteemid on tavaliselt suuremad kui paljas kernel

Vt. ka real time, real-time processing, embedded system