Windows VistaMS Windows’i versioon, mis väljatöötamise käigus kandis koodnime Longhorn. Windows Vista väljatöötamist alustati mõni kuu enne Windows XP müügilepaiskamist 2001.a. ning see võttis aega enam kui 5 aastat, mis on pikim aeg kahe Windows’i versiooni ilmumise vahel. Veel 2006.a. sügisel polnud Windows Vista müügivalmis, Eestisse jõudis see 2007.a. esimeses pooles.

Windows Vista erineb märgatavalt kõigist eelmistest Windows’i versioonidest. Kõige silmatorkavam on täiesti uus graafiline kasutajaliides Windows Aero, kuid suurt tähelepanu on pööratud ka infoturbe parandamisele. Windows Vista kest erineb tunduvalt XP kestast, uuenenud on nii Windows Explorer kui ka Start-menüü. Veebilehitsejal Internet Explorer 7 on täiesti uus kasutajaliides, RSS, otsing, lehekülje suurendamine, suurem turvalisus ja parem vastavus standarditele. Outlook Express’i asemel on Windows Mail, mis on stabiilsem ja omab rämpspostifiltrit. On lisatud mitmeid uusi funktsioone, nagu näit. DVD kirjutamine, Windows Slideshow, Speech Recognition jne.

Loomulikult nõuab Windows Vista ka märksa rohkem arvutiressurssi. Näit. versiooni Windows Vista Premium Ready puhul on miinimumnõuded arvutile järgmised: vähemalt 1 GHz keskprotsessor, 1GB muutmälu, DirectX 9 võimeline graafikaprotsessor koos Pixel Shader v.2.0 tarkvaraga ning WDDM toega, 128 MB graafikakaardi mälu kuni lahutuseni 1280x1024 pikslit või 256 MB ja rohkem suuremate lahutuste tarvis, kõvaketas vähemalt 40 GB pluss 15 GB vaba kettaruumi, kõvaketta tüüp - hübriid koos välkmäluga, DVD-ROM ajam